امروز برابر است با :28 فوریه, 2021
انواع ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی ارز است که فقط به صورت دیجیتالی یا الکترونیکی موجود است و به صورت فرم در دسترس نیست . به ارز دیجیتال، پول دیجیتالی ، پول الکترونیکی یا وجه نقد سایبری نیز گفته می شود . ارز دیجیتالی نوعی ارز می باشد که فقط با رایانه یا تلفن همراه قابل دسترسی است ، زیرا فقط به صورت الکترونیکی عرضه می شود .

از آنجا که ارز دیجیتالی نیازی به واسطه ندارد ، اغلب جزو ارزانترین روش ها برای تجارت ارز می باشد .

تمام ارزهای رمزپایه ارز دیجیتال هستند ، اما همه ارزهای دیجیتالی رمزپایه نیستند.

ارزهای دیجیتالی غیرمستقیم می باشند و فقط با استفاده از رایانه ها یا کیف پول های الکترونیکی متصل به اینترنت یا شبکه های تعیین شده می توانند معامله شوند . در مقابل ، ارزهای فیزیکی مانند اسکناس و سکه ، قابل لمس هستند و معاملات با آن ها فقط توسط دارندگان آن که در واقع مالکیت فیزیکی آن ها را دارند امکان پذیر می باشد .

مانند سایر ارزهای استاندارد ، ارز دیجیتال نیز می تواند برای خرید کالا و همچنین پرداخت هزینه ی خدمات مورد استفاده قرار گیرند ، اگرچه در برخی از فعالیت های آنلاین مانند سایت های بازی ، سایت های قمار یا شبکه های اجتماعی نیز محدودیت استفاده دارند .

استفاده از انواع مختلف ارزهای دیجیتالی برای انواع گوناگون تراکنش‌های مالی در نقاط گوناگون جهان امکان پذیر است . به عنوان مثال ، برای یک آمریکایی امکان پرداخت وجه به صورت ارز دیجیتالی به یک طرف دیگر که در سنگاپور ساکن است ، امکان پذیر می باشد به شرط آنکه هر دو به همان شبکه ای وصل شوند که برای معامله ارزهای دیجیتال معتبر است وصل شوند .

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال

مزایای ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتالی مزایای بی شماری را ارائه می دهد . از آنجا که پرداخت ارزهای دیجیتالی بدون نیاز به واسطه است و مستقیماً بین طرف های معامله انجام می شود ، معاملات معمولاً فوری و کم هزینه هستند . این در مقایسه با روش های پرداخت سنتی که شامل بانک ها می شود ، بهتر است .

غیرمتمرکز بودن جزو مهم‌ترین ویژگی های ارز دیجیتال است . یعنی تحت نظارت و کنترل هیچ سازمان، نهاد یا دولت خاصی نیست . در نتیجه، دیگر اثری از دخالت های معمول دولت‌ها در پیشبرد و مدیریت پروژه‌های شبکه بلاک‌چین نخواهد بود . شبکه بلاک‌چین یک شبکه‌ وسیع و گسترده می باشد که بستری برای تبادل ارز دیجیتال می باشد . برای هرگونه تراکنش از طریق ارزهای دیجیتالی در یک بستر گسترده به کلید‌های عمومی و خصوصی نیاز دارید . نقشی که این کلیدها برعهده دارند افزایش امنیت فعالیتی است که از طریق رمزارزهای دیجیتالی انجام می گیرد . در واقع ، مسیر تراکنش به کمک فرایندهای رمزگذاری که صورت می گیرد برای انجام تراکنش با ارزهای دیجیتال امن و قابل اطمینان می ‌شود . در روش‌های سابق که نسبت به بلاک‌چین و تراکنش با ارز دیجیتال ، سنتی به حساب می آیند ، مبالغ زیادی تحت عنوان کارمزد برای جا به جایی همین ارزها و یا معاملات از سوی بانک‌ها  و همچنین موسسات مالی واسطه دریافت می‌شود . اما انجام تراکنش های گوناگون با ارزهای دیجیتالی دیگر از این قبیل مشکلات را ندارد و در ازای مبلغ بسیار کمی به عنوان کارمزد ، تراکنش‌ های مالی امکان پذیر می باشد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *