امروز برابر است با :28 فوریه, 2021
وبسرویس رست

rest api چیست؟ آشنایی با وبسرویس و رست ای پی آی

درود به همراهان عزیز نارنجی شو با یک بلاگه دیگه همراه شما عزیزان هستم در این مطلب میخواهیم بریم به سراغ رست ای پی ای ( rest api ) و ببینیم اصلا چی هست و چرا باید از اون استفاده کنیم همینطور در ادامه با json و وبسرویس ( webservice ) آشنا میشویم.

خب وقتی شما یک برنامه ای رو تحت یک زبان برنامه نویسی مینویسید فقط با همان زبان قابل استفاده هست. بذارید جور دیگه ای بهتون توضیح بدم فرض کنید یک برنامه ای نوشتید حالا پرتال یا هرچیزی ، و اون رو تحت وب نوشتید حالا میخواید اپلیکیشن اندروید برای استفاده از اون برنامه ای که داشتید خب فرض کنیم زبان برنامه تحت وب شما پی اچ پی هست و خب زبان برنامه اندرویدی که میخواهید بنویسید هم برای مثال جاوا هست خب این دو الان حرف همدیگرو نمیفهمن :)) برای همینیک زبان مشترکی ساخته شد که همه ی زبان های برنامه نویسی بتونن با هم ارتباط برقرار کنند به این ارتباط rest api میگن و به نحوه ایجاد ارتباط وب سرویس گفته میشه ، این زبان مشترک ساختاری به اسم json دارد.

rest api چیست؟

rest api چیست و چرا استفاده کنیم؟

انواع وبسرویس ها:

وبسرویس ها انواع مختلفی دارند و http request ها بخش های مختلفی دارند مثل بادی هدر (body , Header) و انواع ارسال مختلفی نیز دارند، انواع مدل های ارسال درخواست وب سرویس

Get-1

Post-2

DELETE-3

PATCH-4

Put-5

البته این موارد اصلی هستن و بیشتر از این ۴ مورد استفاده میشود و معمولا از هرکدام به نیت کاره خاصی استفاده میشود مثلا از ارسال نوع پوت برای آپدیت کردن یک مورد استفاده میشود یا از دلیت برای حذف یک مورد استفاده میشود.

ساختار json به چه صورته؟

وقتی یک وبسرویس را صدا بزنید به شما در جواب یک جیسان ارسال خواهد کرد.
گفتیم این ارتباط تحت ساختاری به نام جیسان صورت میگیره، به طور کلی دو نوع جیسان داریم یک جیسان آبجکت و دیگری جیسان اری یا آرایه جیسان.

هر دو دارای ساختاری به صورت کی ولیو (key,value) دارند مثل ساختار زیر:

{

“orders”: [

{

“id”: 2,

“user_name”: “علیرضا سیاح”,

“level”: “cashier”,

“topay”: 29000,

“pay_type”: “کارتخوان”,

“products”: [

{

“price”: 60000,

“code”: 100

},

]

}

],

“user”: {

“id”: 1,

“name”: “علیرضا سیاح”,

“level”: “cashier”,

“job”: null,

}

}

آنچه در بالا میبینید مثالی از ساختار یک جیسان است برای مثال شما اوردر ها یک کی هست که ولیو آن دوباره یک جیسان هست و اگر دوباره کی آیدی را صدا بزنید از جیسان به شما مقدار دو را نشان میدهد.پس وقتی یک کی را درخواست کنید از یک جیسان مقدار ولیو را به شما نشان میدهد.

اگر به کل این جیسان توجه کنید با { شروع و با } پایان یافته که این ساختار مربوط به جیسان آبجکت هست و اگر به products که یک key داخل orders هست توجه کنید  با [ باز و با ] بسته شده که داخلش جیسان هست که به آن جیسان اری گفته میشود.

برای تست وبسرویس ها نرم افزار های زیادی وجود داره که یکی از بهترین اون ها نرم افزار پست من هست که بزودی در مطلبی دیگر به معرفی و آموزش استفاده از این نرم افزار میپردازیم.

نحوه ارتباط با وبسرویس

نحوه ارتباط با وبسرویس

اطلاعات ارسالی در وبسرویس

همونطور که گفتیم شما اطلاعات زیادی رو در وبسرویستون میتونید ارسال کنید این اطلاعات رو معمولا به عنوان هدر ها یا در بادی وبسرویس باید ارسال کنید.

این که چه اطلاعاتی رو باید ارسال کنید بسته به اطلاعات مورد نیاز اون وبسرویس که از سمت سرور تعیین میشود و در داکیومنت اون وبسرویس برای شما اماده میشود تا بع عنوان توسعه دهنده از سمت دیگر بدونید جه اطلاعاتی رو میتونید ارسال کنید و چه اطلاعاتی باید به صورت اجباری ارسال بشه و چه اطلاعاتی به صورت غیر اجباری هستند.

احراز هویت و دسترسی به وبسرویس ها

معمولا همه وبسرویس ها به صورت عمومی قابل استفاده نیستند، از لحاظ دسترسی وب سرویس ها میتونن متفاوت باشند ولی به طور کلی شاید بشه گفت سه مدل دسترسی وجود داره اولیش اینه که وبسرویس برای عموم قابل استفاده باشد و محدودیتی روش اعمال نشده باشد یا  به بیانی دیگه نیاز به احراز هویت نداشته باشد.

مدل دیگه ای هست که شما اول باید وبسرویس ورود رو صدا بزنید و با ارسال نام کاربری و کلمه عبور توکن یا همان کد اجازی استفاده از دیگر وبسرویس ها رو دریافت کنید و با استفاده از اون باقی وب سرویس هارو صدا بزنید.

نوعی دیگه از احراز وجود دارد که خود ارائه دهنده وبسرویس کلیدی برای وب سرویس تعریف میکند و شما مستقیم با ارسال کلید در کنار دیگر پارامتر های ارسالی وبسرویس میتونید از وب سرویس مورد نظرتون استفاده کنید.

خب با وبسرویس ها و رست ای پی ای REST API اشنا شدید به زودی مطالب بیشتری در این باره برای شما قرار میدهیم البته اینبار نه به صورت تئوری بلکه به صورت عملی به شما یاد خواهیم داد تا به چه صورت وب سرویس سمت سرور  بسازید یا یک وبسرویس رو صدا بزنید و از اطلاعات اون استفاده کنید.

ممنون از اینکه با ما همراه بودید اگر سوالی دارید میتوانید از قسمت یک سوال جدید بپرس از ما بپرسید یا از قسمت نظرات با ما در میون بگذارید.همینطور ممنون میشیم اگر انتقاد یا پیشنهادی دارید در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *