دوره پروژه محور یونیتی – دوره بازی سازی پروژه محور

علیرضا سیاح
اخرین بروزرسانی 24 تیر 1401
0 نفر ثبت نام کرده اند

درباره این دوره

بازی سازی همواره یکی از پر درآمدترین حوزه های کامپیوتری است. چه طراحان و توسعه دهنده های بازی از درآمد های بالایی برخوردار هستند هم صاحبان بازی ساخته شده و سرمایه گذاران پروژه درآمد های بالایی دارند. اگر به بازی سازی علاقه دارید و میخواهید وارد این حوزه شوید توصیه ما به شما شروع یادگیری بازی سازی پروژه محور با موتور بازی سازی یونیتی است. 

این موتور بازی سازی به نسبت بسیار کامل است و میتوانید با استفاده از آن بازی های دو بعدی و سه بعدی حتی با گرافیک های بالا بسازید و یادگیری این موتور بازی سازی خیلی پیچیده نیست اما نیاز به کسب تجربه دارد.

در این دوره ما تلاش کرده ایم تا کاملترین آموزش بازی سازی را برای شما آماده کنیم. این دوره به صورت پروژه محور میباشد و در طول دوره یک بازی دو بعدی را با یکدیگر خواهیم ساخت و به صورت عملی پروسه ساخت یک بازی را یاد خواهید گرفت.

در این دوره حتی مدل سازی را نیز یاد میگیرید در واقع ما در دوره عکس های گرافیکی را تبدیل به مدل و بعد برای مدل ها انیمیشن خواهیم ساخت.

به جرأت میتوانیم به شما بگوییم که این دوره کاملترین دوره ساخت بازی با یونیتی میباشد و در آخر نیز خروجی اجرایی بازی را با هم میگیریم تا با پروسه خروجی گرفتن نیز آشنا شوید. به طور کلی صفر تا صد ساخت یک بازی را در این دوره خواهید آموخت.

در این دوره تلاش کرده ایم به گونه ای آموزش دهیم تا حتی افراد بدون داشتن دانش فنی بتوانند این دوره  را شروع کنند و وارد حوزه پولساز بازی سازی شوند اما اگر آشنایی با مباحث برنامه نویسی با زبان سی شارپ و آشنایی با مباحث پایه ای گرافیک و انیمیشن سازی داشته باشید بهتر و عمیق تر میتوانید در مباحث دوره پروژه محور ساخت بازی پیش بروید.

همچنین این دوره دارای پشتیبانی است و میتوانید بعد از تهیه کردن این دوره اگر سوالی داشتید یا مسأله ای وجود داشت با مدرس دوره در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

مباحثی که در این دوره یاد خواهید گرفت:

 • آشنایی با پنجره ها و بخش های مختلف یونیتی
 • حذف بکگراند در عکس ها
 • مدل سازی کردن و مفهوم بخشیدن به عکس ها
 • پریفب ها
 • فضا های دو بعدی و سه بعدی
 • حرکت در فضا
 • دوربین و لایه های قابل رویت
 • فیزیک فضای دوبعدی
 • انیمیشن سازی برای مدل ها
 • شرطی کردن انیمیشن ها
 • انیمیشن کنترل
 • رابط کاربری در یونیتی
 • گرفتن ورودی های کیبرد و اجرای حرکات 
 • پیاده سازی سیستم امتیاز در بازی
 • افکت ها و پارتیکل سیستم ها در یونیتی
 • بدون پایان کردن بازی
 • ایجاد سیستم عمر برای کاراکتر های بازی
 • افکت لرزش دوربین
 • ایجاد منوی اول بازی
 • قرار دادن آهنگ در بازی
 • برخورد ها در بازی
 • خروجی گرفتن از بازی
 • و

زبان برنامه نویسی استفاده شده در این دوره سی شارپ (C#) میباشد و با تلفیق مدل ها در فضا و کد نویسی بازی دوبعدی جالبی در طول دوره با نام رییس کش خواهیم ساخت.

چرا دوره پروژه محور یونیتی را تهیه کنیم؟

این دوره پروژه محور که برای شما آماده کرده ایم کاملترین آموزش عملی برای بازی سازی با یونیتی است و بعد از گذراندن این دوره میتوانید شروع به ایده پردازی و بازی سازی کنید و این رشته پر درآمد را به عنوان حوزه تخصصی خود انتخاب کنید.

در این دوره یک بازی کامل تک نفره بدون پایان را با نام رییس کش خواهیم ساخت. این بازی بدون پایان است و بر اساس کسب امتیاز میباشد. در این دوره صفر تا صد همه کار ها را انجام خواهیم داد و از هیچ asset آماده ای استفاده نخواهیم کرد. از مدل سازی ها گرفته تا ساخت انیمیشن ها و کاراکتر سازی و فضا سازی در بازی وهمه در این دوره آموزش داده شده است.

از مزایای دوره پروژه محور این است که یک پروژه به صورت صفر تا صد در طول دوره آموزش بازی سازی یونیتی انجام خواهد شد و میتوانید به صورت کامل با پروسه ایجاد و ساخت یک بازی آشنا شوید.

یکی دیگه از مزایای دوره های پروژه محور تأثیر گذاری آن ها است و به طور کلی بازدهی یادگیری را اگر بخواهیم در دوره های پروژه محور و دوره های پایه ای در نظر بگیریم به شدت بازدهی در دوره های پروژه محور بیشتر است. اگر بخواهیم یک مثال برای این دو بزنیم دوره پایه ای مانند مباحث تئوری است و دوره پروژه محور مانند کارگاه های عملی که میتوانید به طور کامل با مباحث عملی آشنا شوید و آن ها را تمرین کنید.

اگر قصد شروع آموزش بازی سازی را دارید باید بگوییم که در تهیه این دوره اصلاً شک نکنید زیرا این دوره پروژه محور بازی سازی یونیتی کاملترین و عملی ترین دوره بازی سازی به زبان فارسی میباشد که در اختیار شما قرار گرفته است و شامل پشتیبانی نیز میشود.

تفاوت دوره پروژه محور یونیتی با دوره پایه ای

معمولاً دوره های پایه ای اگر هیچ زمینه ای در مورد مباحث کامپیوتری و برنامه نویسی ندارید میتواند دید خیلی بهتری به شما بدهد تا متوجه شوید جریان از چه قرار است اما اگر دید قبلی در مورد این مسائل دارید دوره های پروژه محور میتواند شما را سریع تر در مسیر عملی قرار دهد.

اگر هیچ پیش زمینه ای ندارد دوره های مختلفی پایه ای یونیتی به صورت رایگان در وبسایت های مختلف وجود دارد که میتوانید آن ها را اول ببینید و بعد دوره پروژه محور بازی سازی با یونیتی نارنجی شو را تهیه کنید و ببینید.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که برای متخصص شدن در یک زمینه باید تا جایی که میتوانید آموزش های مختلفی ببینید و تجربه کسب کنید و نباید به یک آموزش اکتفا کنید. به طور کلی آمزش پروژه محور خیلی تأثیر گذار تر و بهتر از آموزش پایه ای هست و به بازار کار و نکات ریز خیلی سریع تر نزدیک میشوید.

یک نکته دیگر که حتماً باید در نظر داشته باشید این است که در طول پروژه معمولاُ اتفاقاتی میافتد که باعث میشود برای مثال در این دوره به برخی از نکات بازی سازی برخورد کنید که در دوره پایه ای نمیتوان آن ها را گنجاند و به همه آن ها پرداخت ولی در دوره پروژه محور به خیلی از این نکات برخورد میکنیم و آن ها را نیز حل میکنیم.

به طور کلی اگر بخواهیم این دو را بایکدیگر مقایسه کنیم دوره پروژه محور در مقابل دوره پایه ای و کلی ضرر که ندارد هیچ بلکه سرشار از حسن است اگر تا بحال تجربه استفاده از دوره های پروژه محور را ندارید شدیداً توصیه میکنیم یکبار دوره پروژه محور را امتحان کنید و خودتان متوجه این تفاوت ها میشوید زیرا دوره پروژه محور شما را مستقیم به اصل مطلب هدایت میکند و جواب خود را پیدا خواهید کرد و خواهید دید که از این به بعد نیز فقط به دنبال دوره های پروژه محور خواهید رفت.

برای تهیه دوره و شروع دوره پروژه محور یونیتی میتوانید روی افزودن به سبد خرید کلیک کنید و مراحل خرید را طی کنید و بعد از آن دسترسی شما به تمام قسمت ها باز خواهد شد و نوبت به شروع این دوره جذاب میرسد.

چه پیشنیاز هایی باید برای این دوره پروژه محور بازی سازی با یونیتی داشته باشیم؟

در این دوره پروژه محور یونیتی سعی کرده ایم دوره به گونه ای باشد که اگر شما هیچ آشنایی با زبان های برنامه نویسی و موتور های بازی سازی ندارید هم بتوانید با دیدن این دوره ساخت بازی را یاد بگیرید.

در این دوره از زبان برنامه نویسی سی شارپ C# استفاده میشود و همینطور با مباحث بعد عا و حرکت در فضا و همچنین مباحث گرافیکی و انیمیشن سازی نیز سر و کار خواهید داشت و طبیعی است که اگر آشنایی با این مباحث داشته باشید خیلی بهتر میتوانید در این حوزه پیش بروید.

معمولاً در دوره های پروژه محور فرض بر آن است که بیننده هیچ دانشی در مورد مباحثی که آموزش داده میشود ندارد و حتی آشنایی با مباحث مشابه آن را ندارد و درمواقعی که به یک مبحث بحث برانگیز برخورد میکنیم سعی میشود تا از پایه و کامل به دانشجو توضیح داده شود. اما با این حال اگر در هر جای دوره برای شما سوالی پیش آمد هم میتوانید در قسمت نظرات بپرسید هم میتوانید با پشتیبانی سایت در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را به شما بدهند.

اگر هم قصد دارید قبل از شروع دوره آموزش های پایه ای ببینید که از نظر ما برای بیشتر دانشجو ها نیاز نیست میتوانید با یک در یوتیوب یا سایر پلتفرم ها به دنبال آموزش های معرفی و پایه ای یونیتی باشید و بعد از آن به تهیه این دوره پروژه محور بازی سازی با یونیتی بپردازید.

بازی سازی پروژه محور دوبعدی و سه بعدی در یونیتی

یونیتی یک موتور بازی سازی قدرتمند است و از جمله مواردی که میتوان به آن اشاره کرد تا قدرت این موتور بازی سازی را درک کنید توانایی ساخت بازی های دو بعدی و سه بعدی است.

به طور کلی ساخت بازی های دو بعدی هم آسان تر است و هم میتوانید بدون داشتن یک تیم کامل شروع به ساخت این دسته از بازی ها کنید. در بازی های سه بعدی جزییات کار خیلی بیشتر است و زحمت خیلی بیشتری برای اجرا و راه اندازی نیاز دارد و معمولاً برای ایجاد و ساخت آن نیاز به یک تیم دارد البته در نظر بگیرید که بازی های ساده سه بعدی را نیز میتوان به صورت انفرادی پیش برد.

برای ساخت بازی ها میتوانید از asset های آماده که در فروشگاه یونیتی موجود است نیز استفاده کنید. Asset ها شامل مدل ها و انیمیشن ها و بک گراند و تکستچر هایی هستند که از قبل طراحی شده اند تا شما بتوانید به راحتی با تهیه آن ها در زمان صرفه جویی کنید و سریعتر به پیاده سازی سناریو بازی بپردازید. این است ها برای انواع بازی های دو بعدی و سه بعدی در دسترس هستند و حتی برخی از آن ها رایگان هستند.

است های پولی را سایت های ایرانی ای هستند که میتوانند در اختیار شما قرار دهند و این میتواند پروسه تهیه و خرید را برای شما بسیار ساده تر کند.

اگر در اول راه هستید و قصد یادگیری این موتور بازی سازی قدرتمند را دارید پیشنهاد میکنیم با ساخت بازی های دوبعدی شروع کنید و اگر تصور شما این است که پول زیادی از بازی های دوبعدی نمیتوانید بدست بیارید باید بگوییم که در اشتباهید زیرا به طور کلی صنعت گیم و بازی سازی یکی از قدرتمند ترین و پر درآمد ترین صنعت های دنیا است و افراد زیادی حتی با همین بازی های دوبعدی ساده توانسته اند کسب درآمد زیادی داشته باشند.این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بسیاری از مباحث بازی سازی و پایه و مفهوم پروسه ساخت در پلتفرم های دو بعدی و سه بعدی مشترک است ولی از طرفی مباحثی مثل حرکت کردن در فضا ومتفاوت هستند.

یونیتی چه پلتفرم هایی را پشتیبانی میکند؟

یکی از سوالاتی که احتمالاً تا الان برای شما بوجود آمده است این است که با این موتور بازی سازی برای چه دستگاه ها و پلتفرم هایی میتوان بازی ساخت؟

در جواب سوال بالا باید به شما بگوییم که این موتور بازی قدرتمند کراس پلتفرم است و میتوانید با این موتور بازی سازی برای تمام دستگاه ها حتی آن هایی که فکرش را نمیکنید بازی بسازید. در ادامه به برخی از این پلتفرم ها اشاره میکنیم تا دید بهتری داشته باشید:

 • اندروید
 • آی او اس
 • ویندوز
 • مک
 • لینوکس
 • پلی استیشن
 • ایکس باکس
 • وب

برای تمام دستگاه ها شما میتوانید با یونیتی بازی بسازید. البته نکته ای که باید در این زمینه به آن اشاره کنیم این است که به این معنی نیست که برای تمام این پلتفرم ها به یک شکل کد بنویسید بدون مشکل کار خواهد کرد. تفاوت هایی در گرفتن ورودی ها از کاربر دارد برای مثال برای بازی کامپیوتر عملگر ها( ورودی هایی که توسط کاربر به بازی ارسال میشود تا کاری انجام شود) باید با توجه به دکمه های کیبرد ایجاد شود یا برای بازی موبایل باید تاچ پیاده سازی شود و یا برای کنسول باید دکمه های دسته بازی را به عنوان ورودی دریافت کنیم.

سایر پروسه های بازی سازی معمولاً تفاوتی در پلتفرم ها ندارد و تقریباً به شکل یکسانی نوشته میشود و میتوانید در آخر به خوبی خروجی بازی را بگیریم و به مرحله پروداکشن برویم.

آیا هنوز به قدرت یونیتی ایمان نیاورده اید؟ ایمان بیاورید :)) حالا این کراس پلتفرم به چه معناست؟ دقیقاً همین که در بالا دیدید کراس پلتفرم یک اصطلاح در برنامه نویسی است که وقتی نام آن را میشنوید به این معناست که با آن زبان یا پلتفرم میتوانید یک بار کد بنویسید و خروجی های مختلفی بگیرید و در سیستم عامل ها و دستگاه های مختلفی از آن استفاده کنید.

یونیتی چه زبان های برنامه نویسی ای را پشتیبانی میکند؟

در پروسه بازی سازی مراحل و جنبه های مختلفی وجود دارد که باید به همه آن ها پرداخته شود برای مثال اگر بخواهیم بازی سازی را طور دیگری توصیف کنیم هنر تبدیل موارد گرافیکی و ویدیویی به مدل و برقراری ارتباط بین آن ها با استفاده از مباحث فیزیکی و برنامه نویسی است.

حالا سوال این است که از چه زبان هایی میتوانیم در یونیتی استفاده کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم موتور بازی سازی یونیتی دو زبان C# و JavaScript را پشتیبانی میکند ولی معمولاً از زبان سی شارپ به خاطر قدرت خیلی زیاد و مچ بودن بیشتر آن با این موتور بازی استفاده میشود.

حالا سوال دیگری که به وجود میاید این است که آیا با زبان های دیگری مانند پایتون یا سی پلاس پلاس نیز میتوان بازی ساخت؟ که باید در پاسخ به این سوال نیز به شما بگوییم بله ولی نه در موتور بازی سازی یونیتی ولی موتور های بازی سازی ای وجود دارند که میتوانید از آن ها به این منظور استفاده کنید برای مثال با موتور بازی سازی آنریل میتوانید از زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس استفاده کنید ولی این دوره پروژه محور بازی سازی با یونیتی است و در آن با زبان سی شارپ آشنا میشوید و کار خواهید کرد.

اینکه کدام موتور بازی سازی بهترین است و از آن استفاده کنیم شاید سوال خیلی صحیحی نباشد و در خیلی از موارد شاید نتوان آن ها را با یکدیگر مقایسه کرد ولی موتور بازی سازی یونیتی یک موتور بازی سازی بسیار قدرتمند است که موقعیت های شغلی آن نیز به نسبت بیشتر است که این نیز خود نکته مثبتی برای یادگیری آن بشمار میرود پس به شما شدیداً توصیه میکنم این دوره پروژه محور یونیتی را از دست ندهید و همین حالا دوره آموزش یونیتی خود را آغاز کنید.

اهداف یادگیری

پروژه محور
بدون نیاز به دانش فنی زیاد
کاربردی بودن دوره
عملی بودن دوره

Material Includes

 • فایل های گرافیکی مورد نیاز

Requirements

 • آشنایی با زبان سی شارپ
 • آشنایی با امور گرافیکی
 • آشنایی با مباحث پایه فیزیک

مخاطب هدف

 • علاقه مندان به حوزه بازی سازی
 • علاقه مندان به حوزه برنامه نویسی

برنامه تحصیلی

10 درس

دوره

قسمت دوم آموزش پروژه محور بازی سازی با یونیتی10:42
قسمت سوم – حذف بکگراند از کاراکتر ها و قرار عناصر در یونیتی32:47
قسمت چهارم – دسته بندی و مرتب سازی گیم آبجکت ها و ایجاد Prefab9:27
قسمت پنجم – شروع ساخت انیمیشن برای کاراکتر ها14:07
قسمت ششم – ساخت انیمیشن مشت زدن پلیر20:27
قسمت هفتم – پنجره انیمیتور و شرطی کردن اجرای انیمیشن ها32:57
قسمت هشتم – ایجاد و ساخت انیمیشن لگد زدن کاراکتر9:16
قسمت نهم – ساخت انیمیشن مشت زدن کاراکتر دشمن12:39
قسمت دهم – کلایدر ها و برخورد در یونیتی (Colliders)30:18
قسمت یازدهم – پیاده سازی عمر کاراکتر دشمن و کم کردن در صورت برخورد12:53

اساتید دوره

علیرضا سیاح

0/5
1 دوره
0 دیدگاه
0 دانشجو
مشاهده بیشتر

890,000 تومان1,590,000 تومان

44% تخفیف
سطح
همه سطح‌ها
تعداد درس
10 درس
موضوع

Material Includes

 • فایل های گرافیکی مورد نیاز